Dňa 15.novembra 2019 sa naši žiaci spoločne s pedagogickými a odborným zamestnancom mali možnosť zúčastniť na premietaní nového slovenského filmu „Kto je ďalší?“ (autori Miro Drobný, Nataša Slavíková © eSlovensko 2019. Projekt je spolufinancovaný EÚ programom Connecting Europe Facility. Partnermi projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a Linka detskej istoty. Za obsah projektu zodpovedá výlučne eSlovensko a tento obsah nemusí vyjadrovať názor našich partnerov a Európskeho spoločenstva).
Ako uvádzajú autori filmu, „hlavným cieľom filmu bolo aktivizovať tínedžerov, rodičov, vychovávateľov, učiteľov, slovenské školy na realizovanie zmien, ktoré by smerovali k zodpovednejšiemu a angažovanému správaniu sa mlčiacej väčšiny v online svete. Film za deväťdesiat minút zvyšuje základné povedomie k trom témam – kyberšikanovanie, selfie-killfie a online sexuálne zneužívanie“.
Všetci si uvedomujeme, aká dôležité je ochrana detí v digitálnom priestore a že ohrozené môže byť každé dieťa, ktoré sa v digitálnom priestore vyskytuje.
Všetci si uvedomujeme, že ochranu detí v tomto digitálnom priestore sťažuje skutočnosť, že internet je voľne dostupný, anonymný, mobilný a globálny.
Všetci si uvedomujeme, že je potrebné v rámci našich možností informovať, poukázať, upozorniť, zasiahnuť predovšetkým proti pochybnému, nezákonnému, nevhodnému často až nebezpečnému obsahu šíriacemu sa voľne na internete, s cieľom zvyšovať bezpečnosť na sociálnych sieťach.
Jedným z dôležitých nástrojov je aj zefektívňovanie schém zatriedenia takéhoto obsahu, ktorý je na internete ich užívateľom ponúkaný.
S nárastom počtu online platforiem narastajú nové príležitosti, ale aj stále sofistikovanejšie riziká pre deti, o ktorých treba pravdivo hovoriť.
Všetci máme záujem zodpovedne, bezpečne a múdro žiť s internetom.
Aj preto, v rámci prevencie a ešte pred návštevou filmu sme aktivovali pre všetkých žiakov našej školy na vybraných hodinách oboznámenie a diskusiu o nasledujúcom dokumente:
„Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach„ Táto smernica nadobúda účinnosť 1. septembra 2018.
Vydalo: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
17. novembra sme si pripomenuli 30 rokov od nežnej revolúcie, v ktorej sa aj študenti dožadovali ľudských práv, pravdy a slobody.
Aj vďaka tomu sa dnes všetci môžeme slobodnejšie vyjadrovať aj k tomuto filmu.
Nič to však nezmení na takýchto skutočných príbehoch, ktoré sa diali, dejú a budú diať ďalej, ak sa budeme viac ticho prizerať ako hľadať riešenia a konať.
Silné príbehy troch epizód filmu, čerpajúcich zo skutočných príbehov, umlčali hľadisko pekného kina tak, ako to v škole ani my pri najväčšej snahe často nedokážeme a to ani pri menšom počte žiakov.
Tí, ktorí sme film videli vieme, že mnoho otázok ostalo otvorených, naznačených.
Otázniky, ktorý kľudne môžeme nazvať aj výkričníkmi.
A nielen pre našich žiakov, ale i pre nás samých, pre rodičov a spoločnosť, v ktorej žijeme.
Mgr. Eva Trnkusová, sociálny pedagóg, výchovný poradca 22.11.2019